The winners of the 67th National Film Awards were announced today. The ceremony had been delayed by almost a year due to the novel coronavirus pandemic. Late Actor Sushant’s Film ‘Chhichhore’ awarded as the best Hindi feature film.

The award for the best actress goes to ‘Kangana Ranaut’ for Manikarnika-The Queen Of Jhansi (Hindi) & Panga (Hindi). Manoj Bajpayee and Dhanush jointly win best actor National Film Award for ‘Bhonsle’ and ‘Asuran’, respectively.

Every year, the National Film Awards ceremony is held on May 3. However, the ceremony had been deferred last year in wake of the novel coronavirus pandemic. The winners were finally announced on March 22, 2021, in a press conference at the National Media Centre, New Delhi. The full ceremony was available for streaming on PIB India’s Facebook page as well as the official YouTube channel.

 

 

Full winner’s list of 67th National Film Awards:

Most Film Friendly State Award – Sikkim

Best Book on Cinema – Marathi book The Man who Watches Cinema by Ashok Rahane, Sanjay Suri’s A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema, Kannada Cinema: Jagathika Cinema by PR Ramadasa Naidu

 

Best Film Critic – Sohini Chattopadhyaya

Best Non-Feature film Best Voice-over/Narrration – Sir David Attenborough for Wild Karnataka

Best Editing Non-Feature – Arjun Saraya

All the awards in Non-feature category

Audiography (musical) — Radha

On-Location Sound Recordist — Rahas


Best Cinematography — Savita Singh for Sonsi

Best Direction — Knock Knock Knock

Best Film on Family Values — Oruu Pathira

Best Short Fiction — Custody

Special Jury Award — Small Scale Values

Best Animation — Radha

Best Investigative — Jakkal

Also Read: 4th KKHSOU Convocation: Actor Adil Hussain will be awarded Honourary PhD.

Best Exploration film — Wild Karnatak

Best Education film — Apples and Oranges

Best Film on Social Issues — Holy Rites (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film — The Stork Saviours

Best Promotional film — The Shower

Best Biographical Film — Elephants do Remember

Best Ethnographic Film — Charan-Atva

Best Debut Non-Feature film Director — Khisa

Best Non-Feature Film — An Engineered Dream

FEATURE FILMS:

Special Mention: Biryani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi), Picasso (Marathi)

Best Tulu Film: Pingara
Best Paniya Film: Kenjira
Best Mishing Film: Anu Ruwad
Best Khasi Film: Lewduh
Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
Best Chattisgarhi Film: Bhulan The Maze
Best Telugu Film: Jersey
Best Tamil Film: Asuran
Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2
Best Odiya Film: Sala Budhar Badla and Kalira Atita
Best Manipuri Film: Eigi Kona
Best Malayalam Film: Kalla Nottam
Best Marathi Film: Bardo
Best Konkani Film: Kaajro
Best Kannada Film: Akshi
Best Hindi Film: Chhichhore
Best Bengali Film: Gumnaami
Best Assamese Film: Ronuwa- Who Never Surrender

Best Action Direction Award

Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)
Best Choreography: Maharshi (Telugu)
Best Special Effects: Marakkar- Arab
Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)
Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction

Songs: Viswasam (Tamil)
Music Direction: Jyeshthoputro
Make-Up Artist: Helen
Best Costume Designer:
Best Production Design: Anandi Gopal
Best Editing: Jersey (Telugu)
Best Audiography: lewduh (Khasi)

Best Screenplay

Original Screenplay: Jyeshthoputri
Adapted Screenplay: Gumnaami
Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikkettu (Malayalam)
Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)
Best Male PLayback Singer: Kesri, Teri Mitti (Hindi)
Best Child Artist
Best Supporting Actress: The Tashkent Files, Pallavi Joshi
Best Supporting Actor: Super Deluxe, Vijaya Sethupathi
Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)

Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran

Best Direction: Bahattar Hoorain
Best Children Film: Kastoori (Hindi)
Best Film on Environment Conservation: Water Burial

Best Action Direction Award

Best Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)

Best Choreography: Maharshi (Telugu)

Best Special Effects: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)

Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction

Songs: Viswasam (Tamil)

Music Direction: Jyeshthoputro

Make-Up Artist: Helen

Best Production Design: Anandi Gopal

Best Editing: Jersey (Telugu)

Best Audiography: lewduh (Khasi)

Best Screenplay

Original Screenplay: Jyeshthoputri

Adapted Screenplay: Gumnaami

Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikkettu (Malayalam)

Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)

Best Male PLayback Singer: Kesri, Teri Mitti (Hindi)

Best Supporting Actress: The Tashkent Files, Pallavi Joshi

Best Supporting Actor: Super Deluxe, Vijaya Sethupathi

Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)

Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran

Best Direction: Bahattar Hoorain

Best Children Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment Conservation: Water Burial

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of Director: Helen (Malayalam)

Best Feature Film: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here